لوازم یدکی آریزو: شرکت چری موتورز در سال ۱۹۹۷ تاسیس شد و دو سال پس از تاسیس خود فرآیند تولید خودرو را کلید زد. چری از سال ۲۰۰۳ تاکنون بزرگترین صادرکننده خودروهای چینی بوده و با شرکت‌های مطرحی همچون جگوار و لندروور نیز همکاری دارد.

بزرگترین فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی ام وی ام و چری در کشور
بزرگترین فروشگاه اینترنتی لوازم یدکی ام وی ام و چری در کشور
 

[lwptoc]

خودروی آریزو

چری آریزو که نام آن به زبان انگلیسی Chery Arrizo میباشد، یک خودروی کامپکت سدان یا همان خودروی سواری است که توسط شرکت چری تولید شده‌ است. این خودرو برای اولین بار در نمایشگاه خودروی پکن در سال ۲۰۱۴ به مشتریان و بازدیدکنندگان معرفی شد. شایان ذکر است که نسخه‌ای که در نمایشگاه پکن معرفی شد تنها نسخه مفهومی یا همان کانسپت Concept خودروی آریزو بود و مدلی که به تولید انبوه رسید در نمایشگاه گوانگژو در سال ۲۰۱۵ میلادی به نمایش گذاشته شد. قیمت خودروی آریزو ۵ برای مدل معمولی از ۶۳٬۹۰۰ یوآن تا ۸۲٬۹۰۰ یوآن اعلام شده است.

آریزو ۵ اولین بار در سال ۱۳۹۵ با حجم ۱۵۰۰ سی‌سی و گیربکس دستی و اتوماتیک cvt به بازار معرفی شد.
آریزو ۵ اولین بار در سال ۱۳۹۵ با حجم ۱۵۰۰ سی‌سی و گیربکس دستی و اتوماتیک cvt به بازار معرفی شد.

آریزو ۵

آریزو ۵ سدان سایز متوسط شرکت مدیران خودرو اولین بار در سال ۱۳۹۵ خورشیدی با حجم موتور ۱۵۰۰ سی‌سی و با گیربکس آریزو ۵ بصورت دستی و اتوماتیک cvt به بازار ایران معرفی شد. برای مشاهده قیمت گیربکس آریزو ۵ میتوانید به فروشگاه نمایندگی ۵۰۷۲ و قسمت لوازم آریزو ۵ مراجعه کنید. با توجه به استقبال شایانی که ایرانیان عزیز از آریزو ۵ داشتند در سال ۱۳۹۶ خورشیدی اولین بروزرسانی برای آریزو ایجاد شد.

نسل دوم آریزو ۵ مجهز به موتور ۱۵۰۰ سی‌سی توربو شارژ و گیربکس ۷ سرعته cvt بود که تا سال ۱۴۰۰ در بازار ایران عرضه گردید. در سال ۱۴۰۰ نسل سوم آریزو ۵ توربو شارژ با اعمال تغییرات فنی بسیار قابل توجهی مواجه شد. همچنین یکی از بروزرسانی‌های موجود در فضای داخلی خودرو اتفاق افتاد که آن را به مراتب زیباتر کرد.

یکی از مهمترین اتفاقات صورت گرفته در نسل‌های جدید پیدایش گیربکس cvt 9 در آریزو ۵ بود. جدیدترین گیربکس آریزو ۵ باعث کاهش حجم صدای موتور و ورود آن به داخل خودرو شد. از طرفی دیگر وزن خودرو نیز کاهش پیدا کرد و در نتیجه باعث افزایش کارایی موتور ۱۵۰۰ سی‌سی توربو شارژ شد. این کارایی جدید عملا باعث کاهش مصرف سوخت و افزایش سرعت خودرو میشود.

و تاکنون مدیران خودرو و نمایندگی‌های زیرمجموعه آن توانسته‌اند اقدام به عرضه لوازم آریزو از جمله لوازم یدکی آریزو و لوازم لوکس آریزو با بهترین کیفیت و قیمت همراه با ضمانت و اصالت کالا نمایند. آریزو ۵ یک سدان متوسط می باشد و به عنوان محصول استراتژیک چری معرفی گردیده است تا نشان دهنده خط و مشی آینده این خودروساز موفق و بزرگ چینی باشد. در نمای جلو خودرو دارای سبکی تهاجمی و اسپورتی می باشد که نشان دهنده یک سدان اسپورتی است.

از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ شرکت چری اقدام به تغییر نام آریزو ۵ به آریزو EX کرد و در این دو سال خبری از نام آریزو ۵ در بازار نبود اما مجددا نام آن را به آریزو ۵ برگرداند. دلیل این تغییر نام این بود که نام آریزو ۵ توانسته بود در بازار خودرو توجه بیشتری را به خود جلب کند و شرکت در سال ۲۰۲۱ پس از یک فیس لیفت میتوانست آریزو ۶ را به بازار عرضه کند.

لوازم آریزو ۵

شاید جالب باشد که بدانید در یک خودرو تقریبا چیزی حدود ۳۰ هزار قطعه اعم از لوازم یدکی، لوازم بدنه و متعلقات، لوازم برقی و الکترونیکی وجود دارد. هرکدام از این قطعات بوسیله اتصالات پیج و مهره و برخی دیگر بوسیله خار به یکدیگر متصل شده‌اند. لوازم آریزو ۵ نیز بیشمار است و نمیتوان تمام این ده‌ها هزار قطعه را در اینجا ذکر کرد. به همین خاطر تنها به چند مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

لوازم یدکی آریزو - فیلتر هوا چری آریزو - فیلتر روغن چری آریزو - فیلتر سوخت چری آریزو

لوازم یدکی آریزو – فیلتر هوا چری آریزو – فیلتر روغن چری آریزو – فیلتر سوخت چری آریزو

فیلتر آریزو ۵

احتمالا تا کنون بارها اسم فیلتر را شنیده‌اید و قطعا درباره آن اطلاعاتی هم دارید ، اما میخواهیم در این بخش شما را با انواع فیلتر، نحوه کارکرد آن در خودرو و اجزا تشکیل دهنده فیلتر آشنا کنیم.

در ابتدا کمی درباره عملکرد فیلتر توضیح میدهیم، برای فهم بهتر میتوانیم عمل فیلتر را به یک {چای صاف کن} تشبیه کنیم، چای صاف کن یک فیلتر است زیرا اگر شما قبل از ریختن چای در لیوان آن را روی لیوان قرار دهید و سپس چای بریزید ، تفاله های چای در توری چای صاف کن گیر کرده و وارد لیوان نمیشود بنابراین چای عاری از تفاله و خالص تر خواهد بود؛ پس نتیجه میگیریم فیلترها بسته به نوع شان (فیلتر سوخت یا بنزین، فیلتر روغن موتور، فیلتر هوا موتور، فیلتر هوا کابین) سدی در برابر انواع ناخالصی ها و مواد زاید هستند.

بطور کلی فیلترها از دو جزء اصلی پوسته و المنت صافی تشکیل شده اند که در گذشته یک فیلتر هر دو جزء را شامل میشد اما امروزه در خودروهای جدید، به منظور کاهش هزینه و سهولت در تعویض فیلتر ، بخش پوسته بصورت دائمی روی خودرو نصب شده است و به هنگام تعویض فقط قسمت صافی عوض میشود . به عنوان مثال میتوان به فیلتر روغن آریزو 5 که یکی از جدیدترین مدل های اتومبیل های چری است، اشاره کرد. در آریزو 5 بخش پوسته ی فیلتر بطور دائمی روی خودرو نصب شده و به هنگام تنها تعویض یک صافی جدید جایگزین صافی قدیمی میشود.

فیلتر روغن آریزو 5 از چهار جزء اصلی : اورینگ آب بندی، قطعه بالایی، قطعه پایینی و مدیا (کاغذ فیلتر) تشکیل شده است و از آنجا که مدیا مهمترین بخش فیلتر محسوب میشود، کیفیت ساخت و جنس آن بیشترین تاثیر را روی عملکرد فیلتراسیون دارد. کاغذهای فیلتر بر اساس ویژگی هایی مانند به دام انداختن ذرات، مقاومت در برابر رطوبت، و حجم سیال عبوردهنده با یکدیگر تفاوتهایی دارند که سبب افزایش یا کاهش کارایی آن میگردد. مدیا از خمیری با پایه چوب نرم ، چوب سخت، مواد فیبری و مواد معدنی ساخته میشود. کاغذهای بکار برده شده در فیلترهای روغن، سوخت و هوا با هم فرق دارد مثلا نمیتوان از کاغذی که در فیلتر روغن استفاده شده ، در فیلتر سوخت یا هوا نیز بهره گرفت.

حال میخواهیم درباره انواع فیلتر و کاربرد ان برایتان توضیح دهیم.

  1. فیلتر هوا: فیلتر هوا خود دارای دو نوع فیلتر هوا موتور و فیلتر هوا کابین میباشد. همانطور که از اسم آن پیداست فیلتر هوای موتور جهت عمل فیلتراسیون هوای ورودی به موتور و فیلتر هوای کابین جهت عمل فیلتراسیون ، بهبود کیفیت و تهویه هوای داخل کابین استفاده میشود. فیلتر هوا کابین در قسمت خروجی هوای کولر خودرو به داخل کابین، تعبیه میشود و فیلتر هوای موتور در قسمت ورودی منیفولد هوا قرار دارد و عمل جلوگیری از ورود آلاینده‌ها را بر عهده دارد.
  2. فیلتر روغن: یکی دیگر از انواع فیلتر خودرو، فیلتر روغن است که در مسیر سیستم روغن کاری قبل از پمپ روغن (اویل پمپ) قرار گرفته و مانع از ورود ذرات ناخالص به داخل پمپ میشود.
  3. فیلتر سوخت: فیلتر بعدی فیلتر سوخت (بنزین/گازوئیل) است که سبب افزایش خلوص سوخت مصرفی خودرو میشود و قبل از پمپ سوخت تعبیه میگردد.

باید بدانید متریالی که در فیلتر سوخت، هوا و روغن اتومبیل آریزو 5 استفاده میشود از کیفیت بالایی برخوردار است که عمل فیلتراسیون را به نحو احسن انجام میدهد که این عمر سبب افزایش عمر مفید خودرو شده است .

چه زمانی باید فیلتر آریزو 5 خود را تعویض کنید؟

به طور معمول فیلترهای خودرو پس از طی 5 هزار کیلومتر مسافت باید عوض شود اما در چری آریزو 5 به سبب بکارگیری مواد با کیفیت و مرغوب در ساخت فیلتر، فیلتر سوخت، فیلتر روغن، و فیلتر هوای موتور باید هر ۱۰ هزار کیلومتر و فیلتر هوا کابین باید هر 20 هزار کیلومتر تعویض گردد. اگر قصد دارید فیلتر های چری آریزو 5 را با کیفیت عالی و قیمت مناسب خریداری کنید، میتوانید به نمایندگی 5072 حسن پور مراجعه کنید.

لوازم لوکس آریزو

برای کسانیکه که به زیبایی ظاهری ماشین خود بویژه در مدل‌های چری تیگو که میتواند یک خودرو اسپورت و نسبتا لوکس تر نیز معرفی شود بسیاری از تولید کنندگان اکسسوری اقدام به تولید لوازم لوکس چری کرده‌اند، که واقعا زیبایی ماشین را دو چندان میکند. البته از حق نگذریم در مدل های بروز و جدید چری تمامی صندلی ها و لوازی که در خودرو استفاده میشود کاملا لوکس و اسپرت هستند اما شاید سلیقه شما کمی متفاوت تر باشد بنابراین تولید کنندگان اکسسوری و لوازم ماشین اقدام به ایجاد خلاقیت در این بخش زده‌اند. در ادامه میخواهیم برخی از این لوازم لوکس در مدل‌های متنوع مانند لوازم لوکس چری آریزو ۵ و آریزو ۶ اشاره کنیم.

۱. بال عقب چری آریزو ۵ – Chery Arrizo 5 Lip Spoiler

به جرات میتوان گفت که لوازم جانبی و لوکس ماشین به دلیل علاقمندی بیش از حد مصرف کنندگان روز به روز در حال زیباتر شدن و بیشتر شدن است. بال عقب چری آریزو ۵ که در انگلیسی به آن Lip Spoiler گفته میشود و در زبان فارسی کلمه‌ی اسپویلر نیز برای آن استفاده میشود یکی از این لوازم لوکس به شمار می‌آید که زیبایی دوچندانی به خودرو شما میدهد. اسپویلر یا بال عقب آریزو ۵ روی صندوق عقب نصب میشود. طراحی اسپویلر به گونه ای است که زیاد پهن و بزرگ نیست که از خودور شما بیرون بزند. در ادامه چند تصویر از بال عقب آریزو ۵ را میتوانید مشاهده کنید.

لوازم یدکی چری آریزو ۵ - بال عقب آریزو ۵

لوازم یدکی چری آریزو ۵ – بال عقب آریزو ۵

لوازم یدکی چری آریزو ۵ - بال عقب آریزو ۵ در رنگ های متفاوت

لوازم یدکی چری آریزو ۵ – بال عقب آریزو ۵ در رنگ های متفاوت

لوازم یدکی چری آریزو ۵ - بال عقب آریزو ۵ با مقاومت و استحکام بالا

لوازم یدکی چری آریزو ۵ – بال عقب آریزو ۵ با مقاومت و استحکام بالا

۲. رینگ آریزو ۵ – اسپورت و لاکچری

تقریبا میتوان گفت تمام رینگ های موجود در بازار از یک استاندارد خاص در تولید پیروی میکنند، به همین خاطر رینگ آریزو نیز از این قائده مستثنی نیست. تنها مسئله ای که باعث ایجاد اختلاف در قیمت رینگ آریزو ۵ میکند زیبایی ظاهری، رنگ، اندازه رینگ به لحاظ پهنا می‌باشد که همه‌ی مواردی که گفته شد به جنبه‌ی ظاهری خودرو کمک میکند. در بازه زمانی آبان ۱۴۰۰ قیمت رینگ چرخ فولادی آریزو ۵ مبلغی حدودا یک میلیون تومان دارد که البته این مبلغ برای یک حلقه رینگ چرخ فولادی کاملا ساده است که میتوان از آن به عنوان رینگ آریزو ۶ یا ام وی ام X22 نیز استفاده کرد. اما رینگ های اسپورت و لاکچری قیمت هایی در حدود ۲ تا ۴ میلیون برای هر حلقه رینگ دارند. یعنی با قیمت میانگین ۳ میلیون تومان برای هر رینگ اسپورت و جمعا ۱۲ میلیون تومان میتوان ۴ عدد رینگ آریزو ۵ تهیه کرد.

قیمت رینگ و لاستیک چری آریزو ۵ و آریزو ۶

لوازم یدکی آریزو – قیمت رینگ و لاستیک چری آریزو ۵

قیمت رینگ و لاستیک چری آریزو ۵ و آریزو ۶

لوازم یدکی آریزو – قیمت رینگ و لاستیک چری آریزو ۵

قیمت رینگ و لاستیک چری آریزو ۵ و آریزو ۶

لوازم یدکی آریزو – قیمت رینگ و لاستیک چری آریزو ۵

لوازم یدکی آریزو ۵ {استوک بخریم؟}

متاسفانه بدلیل نوسانات قیمت دلار و افزایش قیمت بوجود آمده در اغلب کالاهای وارداتی، رفته رفته بسیاری از مشتریان و مصرف کنندگان ایرانی نیز به لوازم استوک خودرو در مدل های متفاوت از جمله آریزو ۵ روی آورده‌اند. مسئله ای که با آن روبرو هستیم بسیار بغرنج است، از این بابت که بسیاری از افراد هنوز نمیدانند که کلمه استوک به ابزار و لوازمی اطلاق میگردد که از کشورهای دیگر وارد ایران شده‌اند و از آنجاییکه قبلا استفاده شده‌اند اما مشابه کالای نو و آکبند هستند، از قیمت پایین تری برخوردار هستند.

کلمه استوک در زبان انگلیسی Stock است و به کالایی گفته میشود که در انبار موجود و آماده فروش یا عرضه به بازار است. اما همانطور که پیش تر گفته شد، در کشور ما ایران این کلمه معنای متفاوتی پیدا کرده است و به کالای دست دوم اما خارجی استوک میگویند. البته موارد دیگری نیز وجود دارند که اشاره آنها خالی از لطف نیست. در برخی از کشورها ممکن است کالایی به هر دلیل در انبار دپو و ذخیره شود و از تاریخ تولید آن سالها بگذرد و از آنجاییکه در آن کشور و بازار خاص تقاضایی برایش وجود ندارد برای فروش به کشور دیگری ارسال شود.

– حالا سوال و موضوع اصلی اینجاست که آیا برای خودرویی مانند آریزو ۵ میتوانیم لوازم استوک تهیه کنیم یا خیر؟

معمولا کالاها و لوازم استوک دارای رتبه و درجه بندی کیفیت مانندA+ , A , B , C هستند که سطح کیفیت تولید آن محصول را نشان میدهد. دقت داشته باشید که خرید لوازم استوک با درجه پایین عملا ریسک و خطر بسیار زیادی برای شما خواهد داشت. توجه داشته باشید که کالایی که قصد خرید آن را دارید در صورت عدم کارکرد مناسب و خرابی چه خسارت هایی میتواند به خودروی شما وارد کند.

متاسفانه باید اعتراف کرد که در حوزه فروش لوازم یدکی خودرو هستند افراد سودجویی که لوازم استوک با درجه پایین را با یک بسته بندی و پکینگ عملا به جای قطعه‌ی نو و باکیفیت به مشتریان میفروشند. درست است که قیمت پایینی برای آن قطعه پرداخت میشود اما آیا جان سرنشینان خودرو و حتی آسیب مالی که به خودرو میرسد با قیمت پایین قطعه برابری خواهد کرد.

نکته‌ای که به تمامی رانندگان خودروهای ام وی ام و چری تمامی مشتریان عزیز بارها و بارها گفته‌ایم این است که هیچگاه جان خود، سرنشین و وسیله نقلیه خودرو را به بازی نگرفته و حداقل در قطعات و لوازم یدکی اصلی و حیاتی خودرو تلاش کنید کالایی را از فروشنده معتبر تهیه کنید که علارغم کیفیت بالا، ضمانت و اصالت نیز داشته باشد.

قیمت لوازم یدکی آریزو ۵

برای اطلاع قیمت لوازم یدکی آریزو ۵ میتوانید سری به قسمت فروشگاه نمایندگی ۵۰۷۲ زده و از قیمت روز آنها مطلع شوید. از آنجاییکه قطعات بسیار زیادی در فروشگاه عرضه میشوند. در ادامه به یکی از آنها اشاره خواهیم کرد.

قیمت سپر جلو و سپر عقب چری آریزو ۵

لوازم یدکی آریزو – قیمت سپر جلو و سپر عقب چری آریزو ۵

– قیمت سپر آریزو ۵

سپر عقب یا جلو عملا سازه ای است که به جلو و عقب ماشین متصل یا با آن ادغام شده است. سپر ماشین عملا بخشی کارآمد در خودرو محسوب میشود که برای جذب و گرفتن ضربات وارده در تصادفات و برخوردهای جزئی بسیار کارآمد است. در تمامی خودروها مانند چری آریزو ۵ نیز این بخش از ماشین را میتوان به راحتی تعویض کرد. البته شایان ذکر است که سپر چری آریزو از بخش‌های متفاوتی تشکیل شده است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. ماهیت سپر جلو یا سپر عقب به گونه ای است که در ضربات کوچک هزینه های تعمیر را به حداقل رسانده و به بدنه خودرو آسیب جدی وارد نیاید. سپرها یا ضربه گیرهای فلزی سفت در اتومبیل ها در اوایل سال 1904 ظاهر شدند که عمدتا بخشی زینتی به شمار می‌آمدند. پیشرفتهای متعدد درطول سالیان، بهبود مواد و فناوری‌های مدرن، و همچنین تمرکز بیشتر برای محافظت از اجزای خودرو و افزایش ایمنی سرنشین، ماهیت و کاربرد سپرهای عقب و جلو را در طول سالها تغییر داده است.

به علت نوسانات قیمت ارز و بازار و البته مواردی که بر روی قیمت قطعات و لوازم یدکی آریزو تاثیر میگذارند شاید نتوان قیمت سپر آریزو را بطور ثابت بیان کرد. اما در حال حاضر میتوان گفت قیمت موجود در بازار از حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان شروع و با توجه به وجود بخش های متفاوت در سپر عقب و جلو این قیمت افزایش پیدا میکند. همانطور که گفته شد عوامل بسیار زیادی در قیمت سپر آریزو تاثیر گذارند که از جمله این موارد میتوان به جنس و رنگ سپر نیز اشاره کرد.

– فروش لوازم یدکی آریزو ۵

نمایندگی ۵۰۷۲ مجاز مدیران خودرو عاملیت حسن‌پور واقع در شهر شمال (بابل) از سال ۱۳۹۷ اقدام به اخذ عاملیت از شرکت خدمات پس از فروش مدیران خودرو کرده، اما از سال ۱۳۸۴ در امر فروش انواع لوازم یدکی خودرو در استان مازندران فعالیت داشته است. فروش لوازم یدکی آریزو ۵ بخش کوچکی از فعالیت‌هایی است که نمایندگی ۵۰۷۲ در حال حاضر در حال انجام آن است. به مشتریان عزیز خود این نوید را میدهیم که فروش لوازم یدکی آریزو ۵ میتواند با مشاوره فنی جهت انتخاب و خرید قطعه، ارسال قطعه به تمام نقاط کشور، استعلام قیمت و سفارش گذاری بر اساس نیاز مشتریان همراه باشد.

چری در سال ۲۰۱۸ در نمایشگاه خودرو پکن از خودرویی با نام آریزو GX رونمایی کرد که حالا با نام آریزو ۶ در ایران شناخته میشود.

چری در سال ۲۰۱۸ در نمایشگاه خودرو پکن از خودرویی با نام آریزو GX رونمایی کرد که حالا با نام آریزو ۶ در ایران شناخته میشود.

آریزو ۶

همانطور که میدانید کراس‌اورهای شرکت چری با نام تیگو به دوست‌داران این خودروی ارزشمند فروخته میشود، از طرف دیگر سدان‌های قدرتمند چری نیز با نام آریزو به تمامی بازارهای جهانی عرضه میشوند. همانطور که گفته شد اولین عضو خانواده آریزو، در سال ۲۰۱۳ به بازار چین معرفی شد.

شرکت چری در سال ۲۰۱۸ میلادی و در نمایشگاه خودرو پکن از خودرویی با نام آریزو GX رونمایی کرد که حالا با نام آریزو ۶ در کشورمان ایران شناخته میشود. چری، آریزو ۶ را با پلتفرم M1X یعنی همان پلتفرمی که با همکاری جگوار و لندروور برای خودروهای خود طراحی و تولید کرده‌است، ساخته و عرضه میکند. خودروی لوکس و قدرتمند آریزو ۶ به لحاظ ابعاد، تفاوت نسبت زیادی با آریزو ۵ ندارد. بطور مثال طول کلی آریزو ۶ تنها ۱۲ سانتیمتر از آریزو ۵ بیشتر است. از نظر ساختار فنی نیز باید گفت که آریزو ۶ قلب تپنده ۱.۵ لیتری خود را از آریزو ۵ توربو شارژ به ارث برده است. گیربکس اما همچنان CVT است. اما با این تفاوت اندکی که گیربکس آریزو ۵ توربو شارژ از نوع تیپ ترونیک ۷ دنده است، ولی گیربکس آریزو ۶ تیپ ترونیک ۹ دنده شده است.

– لوازم آریزو ۶

درست است که آریزو ۶ به تازگی به بازار ایران آماده است اما از همان بدو ورود شرکت مدیران خودرو و نمایندگی‌های زیرمجموعه آن توانسته‌اند به خوبی تمامی لوازم آریزو ۶ را تهیه و به متقاضیان آن عرضه کنند. این خودروی لوکس تاحدی قدرتمند و با کیفیت بالا ساخته شده که شاید کمتر نیاز به لوازم یدکی پیدا کند. اما اتفاق و حادثه هیچگاه خبر نمیکند. در صورت نیاز به لوازم آریزو ۶ میتوانید به قسمت فروشگاه وب سایت سری بزنید و از بین هزاران لوازم یدکی موجود، قطعه مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: